Medúza

Pohybově-vizuální insenace kolektivu tYhle v režii Marie Gourdain

Medúza, Studio ALTA / foto: Michal Hančovský

Medúza jsou obrazy na jevišti, které nám umožňují opustit záchytné body a tázat se na vnímání hranic. Hranic mezi životem a smrtí, světlem a temnotou, nadějí a beznadějí. Hranic jako výrazů křehkých okamžiků, které převrací běh života.

Díky jedinečnému přístupu choreografky Marie Gourdain, která vychází ze svého výtvarného vzdělání, je Medúza inscenací postupující od obrazu k pohybu. Od výchozího bodu - obrazu Vor Medúzy Théodora Géricaulta - ke koláži, která odkazuje na její vnímání dnešního světa. Lineární pohled už nestačí, je třeba brát v potaz jednotlivé vrstvy smyslu, které se transparentně prostupují.

Zkoumání hranic se ukazuje v přítomnosti geometrických objektů a figurálních těl, jejichž expresivní pohyb je v kontrastu k minimalistické a funkční manipulaci s těmito strohými objekty.

“Obraz voru ztraceného na moři je pro mě metafora vyjadřující stav naší společnosti. Vnímám to tak, že politicky se blížíme k zásadní změně. Cítíme, že něco nefunguje, nevíme kam jít a neznáme odpovědi. Postupně opouštíme pevné body dané minulostí. Libanonsko-kanadský režisér Wajdi Mouawad popisuje krásně období, kdy se starý svět rozpadá a nový svět ještě nevznikl, jako období monstrozity. Je to období monstrozity, které charakterizuje právě Medúza - antická figura - symbol chaosu, rozbití všech forem. Děsí nás když křičí, zkamení nás pohledem, je to žena i muž, je smrtelná i monstrum, není jednoduché ji definovat, každou chvíli je jiná. Vše se rychle mění a my se nacházíme v té mutaci, v tom přechodu.“ říká Marie Gourdain.

Choreografie, scénografie: Marie Gourdain
Účinkující: Sabina Bočková, Florent Golfier, Marek Menšík, Jaro Ondruš, Matthew Rogers
Dramaturgie: Lukáš Karásek
Konzultant choreografie: Hana Polanská Turečková
Světelný design: Zuzana Režná
Hudba: Lukáš Urbanec
Technologie, výroba: Zbyněk Opálka, Štěpán Hejzlar
Produkce: tYhle

Premiéra proběhla 12. prosince 2018 ve Studiu ALTA

Podpora projektu

Projekt vznikl v koprodukci se Studiem ALTADW7 - Divadlem na cucky.

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Hlavního města Prahy, městské části Praha 7 a města Brna.

Partnery projektu jsou: Johan centrum - Moving Station, Plzeň / Kredance, České Budějovice / LOFFT, Lipsko, Německo / Réservoir Danse, Rennes, Francie / Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Praha / Cirqueon, Praha

V roce 2023 byla repríza představení v Banské Bystrici /SK/, Študio Tanca, podpořena grantem Odboru mezinárodních vztahů MKČR.