VÝZVA / OPEN CALL - tvorba s maskou

tYhle / Lukáš Karásek hledá účastníky pro nový projekt, workshop herectví s maskou

Neopakovatelná příležitost dílny masek pod vedením herečky a režisérky Martiny Frejové Krátké a performera, režiséra a zakladatele spolku tYhle Lukáše Karáska. Workshop je určen pro kohokoliv s divadelní zkušeností a zájmem o práci s maskami (profesionálové, studenti uměleckých škol). S lektory a tvůrci projdeme základní přístupy k herectví s maskou. Pracovat budeme s neutrální maskou, larválními maskami. Zaměříme se na práci těla a na postup, jak „dostat masku do těla“. Prozkoumáme také naše zvláštní postavy, které si každý nosíme v sobě. Práce bude zaměřená na objevení netušených možností fyzikality našeho těla a překvapení sama sebe a na to, jakými způsoby takové možnosti objevovat.

Workshop proběhne v několika termínech,
první blok během víkendu 18.–20. 11., vždy od 10 do 18 hodin.
Další termíny jsou pátky 25. 11., 9. 12. a 16.  2., vždy od 16 do 21 hodin.
Místem konání bude vždy Tep39 v Praze (adresa: Řehořova 33/39, 130 00 Praha 3 – Žižkov). Poslední termín 16. 12. bude ke konci probíhat otevřená hodina pro veřejnost.

Máte-li zájem se zúčastnit workshopu, kontaktujte nás prostřednictvím emailu na info@tYhle.cz. Napište něco málo o sobě, jaký máte vztah a zkušenost s divadlem a proč vás náš workshop oslovil. Stačí jednoduše v krátkém odstavci.

Deadline přihlášek je: 11. 11. 2022, workshop má omezenou kapacitu 12 účastníků. Cena celého workshopu je 1 500 Kč.
Jsou-li vaše finanční možnosti omezené, kontaktujte nás i tak, najdeme společně řešení.

maska skřínky z představení Obývací pokoj / foto: David Konečný, festival Cirkopolis 2021

V příštím roce 2023 začne Lukáš Karásek v rámci tYhle vytvářet inscenaci s maskami, ve které bude vystupovat 3–5 performerů. Účast na dílně je tak skvělou příležitostí s potenciálem účasti na tvorbě inscenace v příštím roce s premiérou na rok 2024.

Lukáš Karásek: Byl posluchačem Pierra Nadaud v ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně. Během studií zakusil tvorbu s Alešem Janákem a Irinou Andrejevou z Teatr Novogo Fronta či Karin Ponties z Dam de Pic. Zúčastnil se také stáže Commedia dell’arte s Giovannim Fusetti ve Florencii. O tématu herectví v komedii a herectví s maskou napsal bakalářskou práci. Absolvoval (2013) inscenací Tešlon a Frkl, kterou vytvořil společně s Florentem Golfierem. Po studiích s Florentem založil uskupení tYhle, kterému se věnují společně s Marii Gourdain a Zuzanou Režnou. Spolupracoval s režiséry a choreografy Pierre Nadaud, Dominique Boivin, Katharina Schmitt či Roberto Margo. Mimo tYhle vedl dílny masek v ateliéru, který vystudoval, dále dramatické lekce na školách, účinkoval v anglickém vzdělávacím divadle a dva roky tesařil.

Martina Frejová Krátká: Na JAMU studovala Klaunskou scénickou a filmovou tvorbu pod vedením prof. Ctibora Turby a po třech letech nastoupila na Činoherní herectví. Po ukončení studií nastoupila do angažmá v Divadle Husa na provázku a pokračovala doktorským studijním programem na JAMU – Dramatická umění, téma disertační práce „Ctibor Turba, pedagogika v mimickém a komediálním divadle“. V roce 2006 se stala jedním ze zakládajících členů občanského sdružení Služebníci lorda Alfreda orientující se převážně na alternativní, nonverbální a pohybové divadlo. Tam se věnovala především režii. Dále působila v Divadle U stolu; v Divadle Polárka, brněnské Redutě, pro HaDivadlo napsala a režírovala inscenaci „Rape Me!“. Od roku 2011 byla členkou hereckého souboru Švandova divadla, kde se kromě herectví věnovala i divadelní režii. V současné době je herečkou a režisérkou na „volné noze“, pedagogem na Vyšší odborné škole herecké v Michli, pedagogem FFKU v Praze (Ústav bohemistických studií), lektorem a externím pedagogem na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Pravidelně vede workshopy zaměřené na divadlo masek pro studenty JAMU i DAMU.