Atlas

Rod: Homo deus
Pohlaví: *
Výška: 178 cm
Váha: circa 63 kg
Genealogie: vnuk Gaii (země) a Úrana (nebe) a pravnuk chaosu
Životní prostředí: žije v blízkosti odpadkových košů nebo stromů
Věděcký název: klaunos aktivistum

Atlas je subverzivní chameleon. Je to multipolární klaun s tisíci nosy. Atlas má obrovskou potřebu komunikace a kontaktu s dalšími lidmi, se kterými hledá příležitosti k nekontrolovanému dialogu. Atlas je jen Atlas, je to ztracený mýtus, který hledá náhradu. Je to loudavý klaun hledající smysl v přehlceném světě.

Atlas není koncipován jako představení, ale jako několikadenní program složený z otevřených úředních hodin, procházek v malých skupinách a závěrečneho performativního rituálu, který ponese stopy všech předchozích setkání.
Více informací o Atlasově kanceláři, procházce a performativním rituálu najdete níže pod kredity. Délka zásahu klauna-aktivisty Atlase do veřejného prostoru je flexibilní a přizpůsobuje se jednotlivým prostorům a kontextům.

Autor, performer: Florent Golfier
Spoluautoři, dramaturgové: Laura Brechmann, Ondřej Holba
Produkce: tYhle, Ludmila Šindlerová
Partneři projektu: Studio ALTA, Rezi.dance Komařice, Moving Station Plzeň, Terén
Poděkování: Lukáš Karásek, Jana Vaverková, členové organizace Místní místním Filip, Eva a Jirka

Projekt vznikl v roce 2021 za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, magistrátu hlavního města Praha, magistrátu města Brna a Státního fondu kultury.

Premiéra projektu Atlas se uskutečnila v ulicích Brna od 12. do 15. října 2021.

Atlas / foto: Simona Rybová

Atlas - vícedenní Performance

Otevřené úřední hodiny

Během otevřených úředních hodin přijímá Atlas kolemjdoucí návštěvníky ve své improvizované kanceláři u koše a vyzývá je k dialogu, hře nebo kreslení na ekologická a sociální témata.

Vedené procházky

Délka: přibližně 60min

Atlas vás zve na site-specific procházku městem, během níž se dozvíte více o tom, jak se lze spřátelit s holuby, stromy a dalšími bytostmi, jak provést stávku proti gravitaci a jak by se koncepty klaunokracie a sociálního polystyrenu mohly stát nástroji systémové změny, kterou svět akutně potřebuje.

Závěrečný performativní rituál

Délka: přibližně 40min

Atlas chce společným rituálem oslavit všechna setkání posledních dnů a všechnu inspiraci, která při nich vznikla. Cílem rituálu je kolektivně si uvědomit antropocentrismus a individualismus naší kultury a vzájemně se motivovat ke společenské transformaci.

Atlas - mobilní kancelář

Atlas za vámi přijede se svou polystyrenovou kanceláří.
Zajímá ho, co děláte, co řešíte, co chcete změnit?
S radostí vám ukáže své rodinné album, seznámí vás se svými kamarády a příbuznými nebo vám představí svůj koncept sociálního polystyrenu. Neváhejte ho vyhledat a oslovit, při troše štěstí si spolu můžete i zahrát nebo společně vytvořit nový způsob proti-gravitační stávky (gravity strike).

Další foky z uvedení Atlas

Další

Klaunsko-aktivistický workshop / Florent Golfier

Workshop se pohybuje na pomezí aktivismu, intervence a (klaunské) performance. Nabízí pestrou sadu performativních a aktivistických cvičení, s jejichž pomocí si účastníci mohou hledat vlastní cestu ke klaunství. Heslo zní „Váš klaun je stejně individuální jako vy“, takže nejsou žádná omezení kromě vaše vlastní imaginace. Workshopu se mohou zúčastnit všichni zájemci, předchozí zkušenosti nejsou nutné. Workshop proběhne v češtině nebo angličtině podle potřeb účastníků a účastnic.

Další foky z uvedení Atlas