tYhle / i fyzické divadlo

Kolektiv umělců generace Y zabývající se současným pohybovým a vizuálním uměním.

tYhle je česko-francouzský kolektiv umělců tvořících převážně v České republice, tYhle je platforma pro vyjádření se prostřednictvím performativního umění, tance, fyzického divadla a vizuálního umění. tYhle jsou v základním složení čtyři umělci, kteří sdílejí podobný pohled na současné umění: je nezbytné experimentovat a bořit hranice.

Kolektiv byl založen v roce 2015 v Brně herci a tanečníky, Lukášem Karáskem a Florentem Golfierem, kteří se seznámili během studia. Následně se připojila světelná designérka Zuzana Režná a scénografka/choreografka Marie Gourdain.

Název tYhle je inspirován generací Y. Písmeno Y pro nás svojí grafickou podobou vyjadřuje průnik různých linií, směrů, inspirací a tento průnik je pro nás prostor, ve kterém se potkáváme a tvoříme.

tYhle jsou

Florent Golfier

Francouzský performer a transformer se narodil v Nancy ve Francii, kde studoval nejdříve činohru a pak se dostal do Ateliéru klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně, kde se začal věnovat fyzickému divadlu a modernímu tanci. Kromě sólového autorského představení Umbilicus (2014) spolupracuje od roku 2013 s Lukášem Karáskem. Spolu dávají vzniku inscenacím Tešlon a Frkl, Les Fantômes a Pierer, která jsou uváděna nejen na českých scénách, ale i v zahraničí. Dále se jako interpret objevuje v inscenacích, jako jsou Pisum Sativum (Karine Ponties, 2012), Anatomie těla v tanci (Carlo Locatelli 2014), Mimo provoz (Vít Nezval, 2015), „12“ (Kitt Johnson, 2015) a v rámci spolku tYhle v představení Un (Marie Gourdain, 2016).

Stránky Marie Gourdain /en/

Marie Gourdain

Výtvarnice, scénografka a režisérka původem z Paříže žije od roku 2010 v Praze. Vystudovala filmovou animaci na francouzské École National Supérieure des Arts Décoratifs (ENSAD). V rámci studia absolvovala Erasmus na VŠUP v Praze. Za svou výtvarnou a sochařskou práci získala cenu Frédéric de Carfort Paris (2011) a cenu pro sochaře ENSAD Paris (2009). V České republice spolupracovala při výrobě animovaných filmů studií Hafan Film a Anifilm. Jako scénografka se podílela na vzniku představení Different? (Barbora Látalová a Zdenka Svíteková, 2016), IMAGO (Lucie Kašiarová, 2014), site-specific eventu festivalu KoresponDance (Dominique Boivin a Jean Gaudin, 2014-2016) a Pisum Sativum (Karine Ponties, JAMU 2012). Dále pracuje a rozvíjí svůj talent v týmech ve Francii a Švýcarsku. V roce 2016 odpremiérovala svůj režijní taneční debut UN, ve kterém navíc vedle Florenta Golfiera sama performuje. V rámci spolku tYhle mimo inscenaci UN připravuje i scénografii k projektu Výš.

Stránky Lukáše Karáska

Lukáš Karásek

Byl posluchačem Pierra Nadaud v ateliéru Klaunské, scénické a filmové tvorby na JAMU v Brně, maturitu složil na Waldorfském lyceu v Ostravě. Během studií zakusil tvorbu s Alešem Janákem a Irinou Andrejevou z Teatr Novogo Fronta či Karin Ponties z Dam de Pic. Zúčastnil se také stáže Commedia dell’arte s Giovannim Fusetti ve Florencii. O tématu herectví v komedii a herectví s maskou napsal bakalářskou práci. Absolvoval (2013) inscenací Tešlon a Frkl, kterou vytvořil společně s Florentem Golfierem. Po studiích společně s Florentem Golfierem založil uskupení tYhle, kterému se věnují společně s Marii Gourdain a Zuzanou Režnou. Spolupracoval s režiséry a choreografy Pierre Nadaud, Dominique Boivin, Katharina Schmitt či Roberto Margo. Mimo tYhle vedl dílny masek v ateliéru, který vystudoval, dále dramatické lekce na školách, účinkuje v anglickém vzdělávacím divadle a dva roky tesařil.

Zuzana Režná

Zuzana Režná se přes dlouholetý radostný tanec v uskupeních Malé f a Filigrán dostala ke scénickému svícení. V současné době dokončuje studium Světelného designu na Divadelní fakultě brněnské JAMU, kde pracovala na mnohých projektech Ateliéru fyzického divadla. Během studia se také účastnila kontinuálních workshopů Institutu světelného designu v Praze a absolvovala pracovní stáž u Sasha Waltz & Guests Company v Berlíně. Představení Pisum Sativum belgické choreografky Karine Ponties, na jejíž tvorbě se podílela, ji svedlo dohromady s Marií Gourdain, Lukášem Karáskem a Florentem Golfierem, se kterými začala spolupracovat pod nově vzniklým uskupením fyzického divadla tYhle.