Premiéra se uskuteční 11. 1. 2025 v Divadle X10 v Praze.
(Ne)boj je pohybový duet performerů Lukáše Karáska a Florenta Golfier-Brechmanna, v němž ohledávají nejisté pole konfliktu, představující výzvu, ale i možnost pozitivní proměny sebe i vztahu s druhým. Pohybový jazyk choreografie variuje způsoby práce s hrubou silou, jemností, precizností, s vnitřní energií, která se promění v sílu tělesnou. Těla splývají, rozdělují se, přijímají a přetvářejí sílu toho druhého, potlačují a vysílají sílu vlastní. Jak projít konfliktem bez násilí, se vzájemným respektem, laskavostí k sobě a nadějí, že přinese něco dobrého?
Proč se bojím konfrontace? Když vstupuji do konfliktu, zúží se mi hrdlo, nadechnu se a čekám výpad. Zároveň jsem připravený zaútočit sám. Cítím chvění a nejistotu, co nastane a co udělám já. Tělo, hruď se mírně posouvá vzad, zrak upřený na domnělého protivníka. Musíme v té nejistotě stát na opačných stranách, nelze v ní být spolu?
V konfliktu si uvědomím svůj strach a zranitelnost. Překvapí mě, jaké všemožné pocity přicházejí, těžko se v nich vyznat, víří jako hurikán a já stojím v jeho oku, ticho. I ve mě je úplně prázdno. Padá na mě prach. A nevím, kdo stojí proti mě, jestli to nejsem já sám.
Jak by to vypadalo, kdybychom spolu vždy souhlasili a na všem se vždy shodli? Je takový vztah vůbec možný? A je žádoucí? Lidé jsou různí, mají odlišné potřeby a touhy, které se navíc stále proměňují, a proto jsou střety zájmů nevyhnutelné a jejich vyjednávání pro zdravého jednotlivce i společnost potřebné. Konflikt je však často vnímán jako nežádoucí či negativní součást vztahů. Provází ho totiž nepříjemné emoce jako nejistota, strach, zmatek, hněv či marnost a může vést až k agresi a vzájemnému ublížení, ať už fyzickému či psychickému násilí, ať už na úrovni osobních nebo politických vztahů. Jaké příležitosti však konflikt otevírá, pokud se společně vydáme na cestu jeho nejistým terénem se snahou dostat se na druhou stranu, aniž by bylo poražených?
„Konflikt dokáže uvolnit tvořivou energii a stát u zrodu nových myšlenek. Umí spojit jednotlivce ve společném podniku, takže dojdou k řešení, přestože se předtím nacházeli v opačných táborech. Může nám také poskytnout zpětnou vazbu a podnět k sebereflexi, uvolňovat tenzi a vyčistit vztahy.“ (z knihy Byl jednou jeden konflikt, Tom Leimdorfer)
Performeři Florent Golfier-Brechmann a Lukáš Karásek v duetu (Ne)boj pohybově a tělesně prozkoumávají z různých perspektiv bytí v konfliktu, samostatně i ve spojení s druhým, konflikt jako společnou náročnou a dlouhou cestu, na níž je každý sám za sebe se svými výzvami, ale směr zůstane stejný. Dotýkají se vlastní síly i slabosti, síly i křehkosti toho druhého, síly i citlivosti jednat, ale i přijímat. Zvou k sobě rozličné kvality konfliktů, jichž jsme součástí a které se odehrávají na různých systémových úrovních (geopolitické, pracovní, osobní, vnitřní, transgenerační aj.).
Nedílnou a důležitou součástí vývoje choreografie byla práce s teoretickými koncepty zabývající se konfliktem i praktickými metodami konstruktivního řešení konfliktů. (Leimdorfer, Boghossian & Lindsay, Avanessian, Dobšovič).
Autoři, performeři: Florent Golfier-Brechmann, Lukáš Karásek
Dramaturgie: Barbora Liška
Světelný design: Zuzana Režná
Hudba: Ian Mikyska
Kostýmy: Stella Šonková
Pohybová spolupráce: Tomáš Wortner, Vojtěch Karásek, Kateřina Eva Lanči
Produkční zajištění: Ludmila Šindlerová
Produkce: tYhle
Partneři: Divadlo X10, Cirqueon, Nová síť, Industra, SE.S.TA, Moving Station
Poděkování: Dominique Rebaud