Seismic

Inscenace propojující tanec a fyzické divadlo, jejímž středobodem konceptu je scénografická výstavba. Inscenaci pro čtveřici mezinárodních performerů vytvořila choreografka Marie Gourdain (FR) spolu s tanečníkem a divadelním tvůrcem Felixem Baumannem (DE). Koprodukce uměleckých uskupení Matière Mobile (FR), Von B bis Z (DE) a tYhle

Seismic, premiéra 22. 11. 2022, PONEC - divadlo pro tanec / foto: Vojtěch Btnický

Děj se odehrává na vratké ploše složené z částí, které se mohou v reakci na pohyb tanečníků naklánět, třást i rozbít. Vzniká tak neskutečně nejistá základna, na níž se s nasazením vlastního života postavy pohybují samy, v páru či jako skupina. Protagonisté čelí úskalím v podobě vzájemných vztahů a neúnavně hledají cestu nejistotou, která je obklopuje. Pozměňují své chování, zahrávají si s nebezpečím, dávají všanc rovnováhu i kontrolu a riskují, že ztratí pevnou půdu pod nohama. Běžné situace se mění v absurdní, banální získávají metaforický rozměr.

Seismic divákovi prostřednictvím tance, humoru a scénografického uspořádání vypráví o vzájemné závislosti, které podléhá každé tělo, na něž zároveň působí mechanika prostoru a ostatních těl - neutuchající koloběh přeměny věcí ve vzájemné provázanosti; mocenský vztah, jehož počátek lze jen mlhavě tušit ve sledu událostí.

Koncept: Marie Gourdain, Felix Baumann
Choreografie a režie: Marie Gourdain, Felix Baumann
Performeři: Felix Baumann, Sean Henderson, Till Jenewein, Halka Třešňáková
Ve spolupráci: Johana Pocková
Dramaturgická spolupráce: Jakub Režný
Světelný design: Zuzana Režná
Skladatel hudby: Thibault Cohade
Asistent hudby: Lukáš Palán
Kostýmy: Magdaléna Vrábová
Scénografie: Jan Tomšů / ve spolupráci s: Marie Gourdain a Felix Baumann

Produkce: tYhle, Matière Mobile, Von B bis Z
Produkční: Sarah Corroyer (FR), Ludmila Šindlerová (CZ), Claudia Teichmann (DE)
Produkční konzultant: Dirk Förster
Koprodukce: TANEC PRAHA z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec, LOFFT – DAS THEATER Leipzig (DE), Les SUBS Lyon (FR), CCNR Rilleux-la-pape (FR)
Další partneři: Studio ALTA, Schloss Bröllin (DE), MS Schrittmacher (DE)

Poděkování: účastníci Seismic laboratoří LABs, Dirk Förster, Lucia Kašiarová, Lukáš Karásek, Martin Stiefermann, Nicole Nigro, Jonas Zöller, Manfred Mönch, Aziliz Edy, Eva Dryjová, Romana Packová

Projekt byl v roce 2022 spolufinancován v rámci celoroční činnosti tYhle z veřejných zdrojů Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury, Česko-německého fondu budoucnosti, Hlavního města Prahy a města Brna. Ve Francii byl projekt spolufinancován DRAC – Auvergne-Rhône-Alpes – Aide à la création, Francouzským Institutem, metropolis a městem Lyon a Spedidam. V Německu byl projekt spolufinancován NATIONALES PERFORMANCE NETZ Coproduction Fund for Dance, který je financován Federal Government Commissioner for Culture and the Media.

Producenti, koproducenti a finanční partneři