Suitcaseboarding

Čtveřice cestujících si zpestřuje nudné čekání na vlak či autobus jízdou na svém kufru. Kufr jim byl, je a bude nejvřelejším partnerem s vazbou na celý život. Společně s ním objeví nespočet tajemných zákoutí během mnoha krátkých, nestřežených okamžiků strávených na zapadlých nádražích. Čím déle totiž musejí čekat, tím více je jejich touha hrát si s prostředím silnější. Chtějí poznávat své okolí ne jako místo, které má nějakou funkci, ale jako místo, které je může inspirovat. K čemu? Nechte se překvapit.

Suitcaseboarding / foto: Dušan Krucilák

Suitcaseboarding je koláž obrazů z cest. Situace, které v obměněných variantách zažíváme na cestách všichni, každý trochu jinak. Mění se prostředí a lidé kolem nás, ale něco máme společné, většinou na cestách sdílíme stejný záměr – chceme se někam dostat. Pro nás cesta není jen o přesunu z jednoho místa na druhé, je hlavně o tom, co se stane během ní. Znáte otřepanou frázi „i cesta může být cíl“? Na cestě nás čeká více zastávek, kterými musíme projít a na kterých většinou čekáme, než budeme moci jít dále. Musíme čekat, na neznámém místě, s neznámými lidmi, jen se svými zavazadly až nás okolnosti pustí dále. A když to nastane, spěcháme k dalšímu bodu. U něj se zastavíme a opět poslušně čekáme, než budeme moci pokračovat dále. Spěcháme, abychom mohli čekat. Čekáme, abychom mohli spěchat.

Co děláte vy, když musíte na cestě čekat? Snažíte se zkrotit nadměrné množství svých neposedných zavazadel? Máte potřebu navazovat kontakt s ostatními cestujícími? Nebo se spíš snažíte z chumlu obtížných spolucestujících vysublimovat a netrpělivě vyhlížíte spoj? Kde máte kufr? Popojíždíte s ním po zastávce, lavičce, odjezdové tabuli nebo po dalších cestujících? Chuť sdílet tyto chvíle spojuje naši partu „suitcasáků“, která právě míří za vámi.

Projekt vznikl v roce 2021 jako venkovní představení - outdoor varianta. Od roku 2023 jej hrajeme jako indoor variantu. Součástí projektu jsou i pohybové mikorintervence do veřejného prostoru vycházející z workshopu s konkrétní lokální skupinou.

Autoři, performeři: Felix Baumann, Sean Henderson, Lukáš Karásek, Johana Pocková/Eva Mora González
Dramaturgie: Sára Šimek Arnstein
Hudba: Lukáš Palán
Světelný design: Zuzana Režná
Pohybová spolupráce: Eva Stará
Výprava: Hynek Petrželka
Kostýmy: Barbara Horáková Fehérová, Hynek Petrželka

Aktuální indoor varianta

Produkce: tYhle, Ludmila Šindlerová
Koprodukce: Cirqueon, festival Cirkopolis
Partneři: Tanec Praha, Studio ALTA, Kasárna Karlín, Kredance
Poděkování: Mikuláš Bartoň, Dušan Krucilák, Šárka Maršíková, Tereza Vohralíková, Nikola Brokešová, Florent Golfier-Brechmann, Eva Judová

Premiéra indoor varianty projektu Suitcaseboarding proběhla 18. února 2023 na festivalu Cirkopolis v divadle PONEC.

Mikrointervence do veřejného prostoru

Od roku 2024 outdoor varianta projektu funguje jako série pohybových mikrointervencí do veřejného prostoru. Autorský tým spolu s konkrétní lokální skupinou v rámci pohybových workshopů pracuje s pohybovými situacemi a partiturami z indoorové inscenace, které různě adaptuje a rozvíjí. Ve veřejném prostoru tak vznikají nečekané drobné tanečně-pohybově-akrobatické situace a etudy.

Původní outdoor varianta

Produkce: tYhle
Koprodukce: Cirqueon, festival Cirkopolis
Partneři: Studio ALTA, Kredance, Kasárna Karlín
Fotografie, dokumentace venkovní verze: Dušan Krucilák
Poděkování: Ludmila Šindlerová, Šárka Maršíková, Tereza Vohralíková, Nikola Brokešová, Florent Golfier-Brechmann, Eva Judová

Premiéra outdoor varianty projektu Suitcaseboarding se uskutečnila 10. června 2021 v Kasárnech Karlín v rámci festivalu Cirkopolis.

Grantová a další podpora projektu

Projekt Suitcaseboarding vznikl za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Hlavního města Prahy, statutárního města Brna, Státního fondu kultury a městské části Praha 8.

V roce 2024 je projekt realizován také za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy v rámci projektu tYhle na cestách.