Výš

Představujeme si svět jako místo, kde každý na začátku dostal své štafle, schůdky, žebřík a záleží na něm, na jaký stupínek vyleze.

V inscenaci fyzického divadla Výš se ocitáme ve světě, který ten náš jen připomíná: dvojice performerů versus jeden podivný předmět s příčlemi a štěřinami. Chtějí se dostat vzhůru, ale výsledek je nejistý: ženou se za mlhavou vidinou, že tam nahoře to bude lepší, jejich pohyb volnější a mysl svobodnější. Přitažlivost je ovšem vztahovačná síla a pozměňuje každý jejich krok. Překážky jim neklade jen ona, ale i ztřeštěná živelnost, s níž se pokoušejí dojít k vysněnému cíli: když už výš, tak alespoň tou nejkrkolomnější cestou!

Nové cesty Výš k dětskému divákovi a ven

Na začátku roku 2020 jsme ve spolupráci s divadlem PONEC adaptovali inscenaci Výš pro dětského diváka. K představení přibyla opičí dráha, každý divák si tak po představení může v doprovodu performerů prolézt, podlézt či přelézt štafle, skákat přes obrovské švihadlo nebo skákat přímo na žebříku. Tuto verzi představení hráváme také venku, pod širým nebem.

Během pandemie, kdy jsme se s vámi, diváky, nemohli setkávat osobně v divadle, jsme pro vás vytvořili on-line exkurzi do příběhu o tom, jak vznikalo představení Výš, doprovozenou textem Yvony Kreuzmannové. Projděte si s námi virtuálně naši cestu Výš!

Autoři a účinkující: Florent Golfier, Lukáš Karásek
Dramaturgická spolupráce: Marek Menšík
Scénografie: Marie Gourdain
Světelný design: Zuzana Režná
Hudba: Matouš Hejl
Technická spolupráce: Šimon Janíček, Jakub Ryvola
Akrobatická spolupráce: Stephanie N'Duhirahe
Produkce: Andrea Švandová, Soňa Alexová, Simona Vičarová
Speciální poděkování: Pierre Nadaud
Poděkování: Eliška Brtnická, Prokop Vondruška, Dominique Rebaud, Petra Kateřina Bučková

Projekt se uskutenil v roce 2017 za finanční podpory statutárního města Brna. Projekt se uskutečnil v roce 2016 za finanční podpory: statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR a Nadace Život umělce.
Projekt vznikl za podpory: Motus, produkce divadla Alfred ve dvoře, Divadlo na cucky / DW7, Industra Stage, SE.S.TA, Cirqueon.

Premiéra proběhla 20. září 2016 v divadle Alfred ve Dvoře, Praha.

Soubory ke stažení

Technický rider