Zápas s jazykem - Babylonská trilogie

Florent Golfier

Zápas s jazykem je prvním dílem většího projektu Florenta Golfiera s názvem Babylonská Trilogie. Jedná se o dlouhodobý výzkum jednojazyčnosti a mnohojazyčnosti, jehož výsledkem budou tři inscenace.

foto: Michal Hančovský

Zápas s jazykem
Premiéra: 12. a 13. prosince 2019, Divadlo na cucky, Olomouc
Pražská premiéra: 8. června 2020, PONEC - divadlo pro tanec, festival TANEC PRAHA

"Mluvený jazyk je tělo, je živým stvořením, jehož fyziognomie je dělaná ze slov a jehož orgány a vnitřnosti jsou lingvistické. Prostředí ve kterém žije toto stvoření je místem vysloveného i nevysloveného" John Berger, Confabulations.

Zápas s jazykem je snahou nahlédnout na jazyk jako na stvoření, o kterém hovoří kritik John Berger. Stvoření, které žije v každém z nás a uvnitř kterého žijeme všichni. V tomto novém projektu se performer a choreograf Florent Golfier zabývá tématem jednojazyčnosti a vesele zápasí s výslovností, normativním jazykem a potřebou vyjádření.

Tvůrčí tým:

Autor, choreografie, interpretace: Florent Golfier
Choreografická konzultce: Peter Šavel
Scénografie: Marie Gourdain
Světelný design: Zuzana Režná
Zvuková dramaturgie: Ian Mikyska
Lingvistická konzultace: Prof. Dr. Barbara Mertins
Výroba kostýmu: Martina Stieglerová, Magdaléna Vrábová

Prážská premiéra představení byla doprovazená výstavou ve foyer divadla PONEC a diskuzí s publikem.

Recenze a média

Recenze o představení vyšly v Tanečních aktualitách: Zápas s jazykem – Od emocí ke slovům, na portále OperaPlus: Úspěšný zápas s jazykem – lingvistická inspirace pro tanec a v brněnském Artiklu: A, E, I, O, U.
Na portále OperaPlus byl také ve dvou částech uveden rozhovor Lucie Kocourkové a Florenta Golfiera: (1) - Nevracet se k předepsaným identitám a (2) – taneční klaun plný vnitřních rozporů.

Podpora projektu

Partneři projektu

V roce 2020 je projekt podpořen Ministerstvem kultury České republiky, městem Brnem a Magistrátem hlavního města Prahy. V roce 2019 byl projekt finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy, Státním fondem kultury České republiky a městem Brnem.

Projekt vzniká v koprodukci s DW7 - Divadlo na cucky v Olomouci, s festivalem TANEC PRAHA a s Schloss Bröllin e.V.

Další partneři projektu

Studio ALTA, Kulturní centrum Cooltour v Ostravě, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Zámek Žďár nad Sázavou, Cirqueon, Švestkový Dvůr v Malovicích, «le Dancing » ve Val-de-Reuil (FR), laboratoř psycholingvistiky technické univerzity v Dortmundu (Technische Universität Dortmund), Ministerstvo školství, vědy a kultury Meklenbursko-Přední Pomořanska, kráj Vorpommern-Greifswald a Johan centrum – Moving Station v Plzni.

Partneři projektu